top of page

Elon Musk: "przywołujemy demony sztuczną inteligencją"

Zaktualizowano: 2 mar


"Gdybym miał zgadywać, jakie jest nasze największe egzystencjonalne zagrożenie, to prawdopodobnie jest to sztuczna inteligencja" - powiedział Elon Musk.

"Jestem coraz bardziej skłonny myśleć, że powinien istnieć pewien nadzór regulacyjny, być może na poziomie krajowym i międzynarodowym, aby upewnić się, że nie zrobimy czegoś bardzo głupiego".


W czerwcu 2014 roku Elon Musk wspomniał o serii filmów "Terminator", mówiąc, że inwestuje w firmy pracujące nad sztuczną inteligencją tylko po to, by "mieć oko na tę technologię". Następnie w sierpniu powtórzył swoje obawy, pisząc, że sztuczna inteligencja jest "potencjalnie bardziej niebezpieczna niż broń jądrowa". Tego samego roku zażartował również, że przyszły system sztucznej inteligencji, którego zadaniem będzie wyeliminowanie spamu, może zdecydować, że najlepszym sposobem na wykonanie tego zadania będzie wyeliminowanie ludzi.


Elon Musk, mimo że jest zwolennikiem inteligentnych samochodów, które mają za nas same jeździć i parkować, i mimo jego wiary w inteligentne maszyny mogące zabrać nas na Marsa, obawia się, że sztuczna inteligencja kryje w sobie znacznie mroczniejszy potencjał.


Podczas Sympozjum Stulecia Wydziału Aeronautyki i Astronautyki MIT w 2014 roku stwierdził: "Dzięki sztucznej inteligencji przywołujemy demona. Znasz te wszystkie historie, w których jest facet z pentagramem i wodą święconą, [...] i jest on pewien że może kontrolować demona, ale to nie działa".


Czy jest to metafora, żart, czy też otwierają portal, który służy jako pomost między ludzkością a demonami?

I czy to zatem przypadek, że na Halloween w roku 2022 wybrał kostium - czerwoną zbroję samurajską z krzyżem do góry nogami - z serialu telewizyjnego z lat 70-tych pt. "The Devil's Champion"?Za każdym razem gdy ostrzega on przed sztuczną inteligencją w publicznych komentarzach, sytuacja wydaje się pogarszać. Jak zatem radzić sobie z demonicznymi siłami AI w przyszłości? W dziwnym posunięciu jak na potentata technologicznego, Musk sugeruje, że dobrym pomysłem może być walka z jednym "straszydłem" za pomocą innego w postaci rządowych organów regulacyjnych.


Dlaczego więc postanowił zaprezentować najnowszą wersję swojego humanoidalnego robota podczas Tesla AI Day w 2022 roku?

Prototyp Optimusa, który wjechał na scenę podczas corocznej prezentacji, został zamontowany na małej platformie. Robot pomachał do publiczności i podniósł się z kolan. "Naszym celem jest stworzenie użytecznego robota humanoidalnego tak szybko, jak to możliwe" - powiedział Musk. "To naprawdę fundamentalna transformacja cywilizacji, jaką znamy".


Musk, który kiedyś ostrzegał przed sztuczną inteligencją jako zagrożeniem dla ludzkości, podczas Tesla AI Day oznajmił, że Tesla chce upewnić się, iż przejście do społeczeństwa, w którym roboty wykonują pracę, a ludzie czerpią z tego korzyści, jest bezpieczne. Według samego Muska jest to sposób na wyeliminowanie ubóstwa i stworzenie przyszłości obfitości, w której możesz mieć to, czego tylko chcesz pod względem produktów i usług.

Taki robot będzie testowany w fabrykach zanim trafi do sprzedaży detalicznej, a opinia publiczna powinna mieć możliwość jego zakupu w ciągu 3 do 5 lat. W ten sposób sztuczna inteligencja przejmie władzę nad ludzkością, biorąc pod uwagę, że siła robocza będzie w głębokiej próżni i niedoborach z powodu programu depopulacji.


Ciekawe jest jednak to, że Musk skrytykował to samo, przed czym wcześniej ostrzegał, mówiąc że dzięki sztucznej inteligencji przywołujemy demony. "Jakie demony? Demonów jest cała masa i nie ma znaczenia, czy w nie wierzysz, czy nie, bo one i tak istnieją i doskonale wiedzą, jak otwierać portale!"


Dzięki tej samej rewolucji AI lub nieśmiertelności, jak lubią ją nazywać, sztuczna inteligencja stanie się niczym więcej niż demonicznym opętaniem, które z kolei szybko staje się naszą rzeczywistością.


Czy jest to więc prawdziwa transformacja cywilizacji, czy też jej wymarcie?


Mimo, że technologia sztucznej inteligencji jest wszędzie wokół nas, wiele osób tak naprawdę nie rozumie, czym ona jest. Rozważmy, w jaki sposób np. technologia Bluetooth przesyła dane audio z jednego urządzenia do drugiego w powietrzu i do innych urządzeń w pomieszczeniu. Technologia ta pozwala użytkownikom szybko przełączać się z jednego urządzenia na inne i z powrotem.

Pomimo, iż otacza ona nas i działa w sposób, który wydaje się niemożliwy do zrozumienia, technologia ta jest całkowicie niewidoczna dla ludzkich oczu.

Technologia Wi-Fi jest również wszechobecna i "niezbędna" do funkcjonowania współczesnej cywilizacji, ale niewidoczna dla większości z nas i poza naszym zasięgiem.


Sztuczna wąska inteligencja, znana również jako ANI (ang. Narrow Artificial Intelligence, czyli “wąska sztuczna inteligencja” lub “słaba sztuczna inteligencja” to AI, z której korzystamy dzisiaj w różnego typu systemach. ANI jest programem wytrenowanym do wykonywania ściśle określonych zadań i działań takich jak np. tworzenie tras jazdy lub gra w szachy), jest wszechobecna w dzisiejszym społeczeństwie. Przejście od AI lub ANI do AGI (ang. General Artificial Intelligence lub inaczej Strong Artificial Intelligence, czyli "silna/ogólna sztuczna inteligencja". AGI oznacza system, który posiada ogromną wiedzę i umiejętności, potrafi samodzielnie myśleć i działać), która jest co najmniej tak inteligentna jak człowiek, jest niezwykle trudne.

AGI może nie być jednak tak odległa, jak się wydaje, biorąc pod uwagę wykładnicze tempo rozwoju technologii w przeszłości. Gdy maszyny zdobędą inteligencję na poziomie ludzkim, będą w stanie natychmiast przyspieszyć nawet poza AGI do poziomów i królestw znacznie przekraczających wszystko, co widziano wcześniej, całkowicie poza ludzkim umysłem.


Musimy nie tylko uważać na sztuczną inteligencję, ale także mieć oczy szeroko otwarte na AGI i ASI (ang. Artificial Superintelligence, czyli "hipotetyczna sztuczna inteligencja" naśladująca lub rozumiejąca inteligencję i zachowania ludzkie, co w konsekwencji prowadzi do zaistnienia maszyn cechujących się samoświadomością, przekraczających możliwości ludzkiej inteligencji i ich zdolności poznawczych), sztuczną superinteligencję, która jest potężną koncepcją i która jest znacznie mądrzejsza niż jakikolwiek człowiek we wszystkich dziedzinach.


To może stać się rzeczywistością już za naszego życia.
Kluczowe materiały LIGHTforEARTH1


Nagrania umieszczone poniżej są ściśle związane z tematem poruszonym w niniejszym artykule i zawierają niezwykle istotne informacje.
Źródło:Opracowanie: Hanna

Korekta: Anna

296 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page