top of page

CHI KUNG (Qigong)

Czym jest Chi Kung i czemu warto go ćwiczyć?


Chi Kung, to chiński systemem ćwiczeń, polegający na wykonywaniu powolnych, łagodnych ruchów, połączonych z głębokim oddychaniem i koncentracją umysłu.

Jest on integralną częścią Medycyny Chińskiej i od setek pokoleń wykorzystywany był w leczeniu, wzmacnianiu i regulowaniu przepływu energii w ciele. 

Cały system opiera się na teorii Chi (Qi), czyli energii krążącej zarówno w naszym ciele jak i w całym wszechświecie. W trakcie zajęć Chi Kung, poprzez odpowiednie oddychanie, poruszanie ciałem i pracę umysłu gromadzimy energię w ciele i uczymy się odpowiednio nią kierować.
Proces przywracania, czy utrzymywania zdrowia zależy w głównej mierze od nas samych. Aby zachować zdrowie należy gromadzić oraz pielęgnować energię, jednocześnie pozwalając jej bez zatorów przepływać po całym organizmie. Do tego właśnie służy Chi Kung.

Poza aspektem uzdrawiania, Chi Kung traktuje się również jako medytację w ruchu - każde ćwiczenie wykonuje się kilka razy (od 4 do 15 powtórzeń), pozostając cały czas w skupieniu i wyciszeniu umysły. 
Ważne, aby nie oczekiwać dynamicznych ruchów i intensywnej rozgrzewki - Chi Kung jest zupełnie inna formą ruchu, w której nie chodzi o zrzucenie kilogramów, czy poprawienie kondycji. Ćwiczenia Chi Kung mają za zadanie pomóc nam wejść głęboko w siebie, rozluźnić napięcia, zharmonizować umysł i poprawić dzięki temu wszystkiemu przepływ energii w ciele, uzdrawiając organizm na wielu poziomach.


Korzyści płynące z praktykowania Chi Kung: 
- relaks, uspokojenie;
- rozluźnienie mięśni, zwłaszcza wokół narządów wewnętrznych;
- zrozumienie i odczucie energii;
- poprawienie krążenia Chi oraz krwi, która jest z energią silnie związana;
- regulacja i dążenie do harmonii pomiędzy ciałem i umysłem;
- poprawa funkcjonowania całego organizmu;
- często - wspomaganie leczenia wielu chorób;
- pomoc w walce z depresją, nerwicami, stresem.

W wielu miejscach na świecie prowadzi się obecnie badania (właściwości lecznicze Chi Kung, Tai Chi i innych systemów), które przynoszą bardzo ciekawe rezultaty. Systematyczna praktyka wpływa korzystnie na system nerwowy, sercowo-naczyniowy, oddechowy, mięśniowy, metabolizm, system trawienny i odpornościowy.

 

Jeśli poświęcisz odrobinę swojego czasu, jakąś część z Twojego dnia przeznaczysz na trening Chi Kung, masz szansę odkryć swój wewnętrzny świat, poczuć w sobie przepływ energii, nauczyć się swojego ciała, wyleczyć z wielu dolegliwości i być może... poczuć szczęście :)

************************************

Na czym polegają zajęcia Chi Kung HARMONY "Dla Zdrowia i Długowieczności"


Ćwiczenia Chi Kung łączymy tu Gimnastyką Harmony, ponieważ ciało i kanały energetyczne muszą być przygotowane do przepływu większej dawki energii.

W trakcie zajęć korzystamy z wielu ćwiczeń otwierających meridiany/kanały energetyczne (m.in. stosuję Gimnastykę Meridianów), uelastyczniających ciało, szczególnie powięź oraz mobilizujących stawy i kręgosłup.

Zajęcia przewidziane są dla osób w każdym wieku i różnym poziomie sprawności. Na treningu pracujemy m.in. nad ogólną sprawnością ciała, rozluźnieniem i medytacyjnym stanem umysłu. Całe spotkanie ma za zadanie poprawienie cyrkulacji energii oraz zwiększenie energetycznego potencjału i odświeżenie biopola.

 

Techniki/praktyki jakie stosuję na zajęciach:
- elementy Gimnastyki Harmony (wersja łagodna, równoważąco-usprawaniająca);

- klasyczne układy chińskiego Chi Kung (o starożytnym rodowodzie);

- inne układy Chi Kung oparte o tradycje słowiańskie oraz majańskie;

- elementy automasażu (głównie Masaż Chi Kung); 

- różne formy wizualizacji i relaksacji - wykorzystuję je głównie w ćwiczeniach medytacyjnych i relaksacyjnych  na końcu każdego treningu oraz w czasie praktyki układu Chi Kung;

- inne techniki energetyczne i świadomościowe.

************************************

TRENINGI CHI KUNG SĄ OBECNIE DOSTĘPNE TYLKO W FORMIE ELEKTRONICZNEJ, JAKO KURS CHI KUNG (QI GONG), WRAZ Z PAKIETEM WZORCOWYCH TRENINGÓW.

KURS Chi Kung (Qigong)

(W FORMIE ELEKTRONICZNEJ, WRAZ Z ZESTAWEM TRENINGÓW DO PRAKTYKI WŁASNEJ)

NAGRANIA PENDRIVE, zamówienia: maloka.online11@gmail.comlub bezpośrednio: https://greenharmony.pl/152-plyty-zapis-cyfrowy

 

Więcej informacji  o kursie najdziesz TUTAJ

bottom of page