CHI KUNG (Qigong)

Czym jest Chi Kung i czemu warto go ćwiczyć?


Chi Kung, to chiński systemem ćwiczeń, polegający na wykonywaniu powolnych, łagodnych ruchów, połączonych z głębokim oddychaniem i koncentracją umysłu.

Jest on integralną częścią Medycyny Chińskiej i od setek pokoleń wykorzystywany był w leczeniu, wzmacnianiu i regulowaniu przepływu energii w ciele. 

Cały system opiera się na teorii Chi (Qi), czyli energii krążącej zarówno w naszym ciele jak i w całym wszechświecie. W trakcie zajęć Chi Kung, poprzez odpowiednie oddychanie, poruszanie ciałem i pracę umysłu gromadzimy energię w ciele i uczymy się odpowiednio nią kierować.
Proces przywracania, czy utrzymywania zdrowia zależy w głównej mierze od nas samych. Aby zachować zdrowie należy gromadzić oraz pielęgnować energię, jednocześnie pozwalając jej bez zatorów przepływać po całym organizmie. Do tego właśnie służy Chi Kung.

Poza aspektem uzdrawiania, Chi Kung traktuje się również jako medytację w ruchu - każde ćwiczenie wykonuje się kilka razy (od 4 do 15 powtórzeń), pozostając cały czas w skupieniu i wyciszeniu umysły. 
Ważne, aby nie oczekiwać dynamicznych ruchów i intensywnej rozgrzewki - Chi Kung jest zupełnie inna formą ruchu, w której nie chodzi o zrzucenie kilogramów, czy poprawienie kondycji. Ćwiczenia Chi Kung mają za zadanie pomóc nam wejść głęboko w siebie, rozluźnić napięcia, zharmonizować umysł i poprawić dzięki temu wszystkiemu przepływ energii w ciele, uzdrawiając organizm na wielu poziomach.

Zestawy Chi Kung, których będziesz uczyć się na zajęciach, to:
- Osiem Kawałków Brokatu 
- Klasyczny Tai Chi Chi Kung 
- inne układy Chi Kung (w grupach zaawansowanych)
- masaż energetyczny w parach
- inne techniki energetyczne.


Korzyści płynące z praktykowania Chi Kung: 
- relaks, uspokojenie;
- rozluźnienie mięśni, zwłaszcza wokół narządów wewnętrznych;
- zrozumienie i odczucie energii;
- poprawienie krążenia Chi oraz krwi, która jest z energią silnie związana;
- regulacja i dążenie do harmonii pomiędzy ciałem i umysłem;
- poprawa funkcjonowania całego organizmu;
- często - wspomaganie leczenia wielu chorób;
- pomoc w walce z depresją, nerwicami, stresem.

W wielu miejscach na świecie prowadzi się obecnie badania (właściwości lecznicze Chi Kung, Tai Chi i innych systemów), które przynoszą bardzo ciekawe rezultaty. Systematyczna praktyka wpływa korzystnie na system nerwowy, sercowo-naczyniowy, oddechowy, mięśniowy, metabolizm, system trawienny i odpornościowy.

 

Jeśli poświęcisz odrobinę swojego czasu, jakąś część z Twojego dnia przeznaczysz na trening Chi Kung, masz szansę odkryć swój wewnętrzny świat, poczuć w sobie przepływ energii, nauczyć się swojego ciała, wyleczyć z wielu dolegliwości i być może... poczuć szczęście :)

************************************

Na czym polega trening Chi Kung w naszej Szkole


Ćwiczenia Chi Kung łączymy z Gimnastyką Harmony.

Zajęcia przewidziane są dla osób w każdym wieku i różnym poziomie sprawności. Na treningu pracujemy nad ogólną sprawnością, elastycznością ciała, rozluźnieniem i medytacyjnym stanem umysłu w trakcie ćwiczeń.
Nasze zajęcia wyróżniają się tym, że poza samą praktyką ruchów Chi Kung, zajmujemy się również ogólną sprawnością ciała, przygotowując je w ten sposób do zwiększonego przepływu energii. 

Nauczycielka: Indi Iza Paletko
 

************************************

 

KURSY Chi Kung (Qigong)

 

Zapraszam wszystkie osoby, które chciałyby wejść na głębszy poziom praktyki Chi Kung, na kilkustopniowe Kursy Chi Kung, które odbywają się kilka razy do roku w MALOCE.
Na Kursie przekazywana jest o wiele głębsza wiedza (na zajęciach nie mamy na to czasu - skupiamy się na praktyce) oraz bardzo dokładnie opracowane uzdrawiające zestawy Chi Kung.

Więcej informacji TUTAJ