top of page
  • Zdjęcie autoraAnna

Neuralink uzyskuje zgodę na pierwsze testy na ludziach!

A badanie kliniczne finansowanej przez Billa Gatesa szczepionki "mikroigłowej" zakończone "sukcesem"!
Implanty mózgu Neuralink


Neuralink, firma Elona Muska, zajmująca się implantami mózgu, dnia 25 maja 2023 r. poinformowała, że uzyskała zgodę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA - U.S. Food and Drug Administration) na przeprowadzenie pierwszego badania klinicznego swojego eksperymentalnego urządzenia na ludziach.

Neuralink opracowuje urządzenie chirurgicznie wprowadzane do mózgu przez robota i zdolne do dekodowania aktywności mózgu i łączenia go z komputerami. Do tej pory firma prowadziła badania wyłącznie na zwierzętach.

Firma ogłosiła tę wiadomość na Twitterze, nazywając to "ważnym pierwszym krokiem, który pewnego dnia pozwoli naszej technologii pomóc wielu ludziom".


FDA zazwyczaj nie potwierdza zatwierdzeń do badań klinicznych na ludziach, ale w piątek wydała oświadczenie: "FDA przyjmuje do wiadomości i rozumie, że Neuralink ogłosił, że jego zwolnienie z obowiązku stosowania badanego urządzenia... dla robota implant/R1 zostało zatwierdzone przez FDA i że może teraz rozpocząć prowadzenie badań klinicznych na ludziach dla swojego urządzenia".


Czym jest Neuralink?

Założona w 2016 roku Neuralink jest prywatną firmą prowadzącą działalność we Fremont w Kalifornii i rozległym kampusem w budowie poza Austin. Firma zatrudnia ponad 400 pracowników i zebrała co najmniej 363 miliony dolarów, według dostawcy danych PitchBook.


Dzięki wsparciu Muska, Neuralink wniósł niezwykłe zasoby - i uwagę inwestorów - do dziedziny znanej jako interfejs mózg-komputer, w której naukowcy i inżynierowie opracowują elektroniczne implanty, które dekodowałyby aktywność mózgu i przekazywały ją komputerom. Taka technologia, nad którą pracuje się od dziesięcioleci, ma potencjał przywrócenia funkcji osobom z paraliżem i wyniszczającymi chorobami, takimi jak stwardnienie zanikowe boczne.


Już teraz firmy takie jak Blackrock Neurotech i Synchron wszczepiły urządzenia ludziom w ramach badań klinicznych, a co najmniej 42 osoby na całym świecie miały implanty mózg-komputer. Takie urządzenia umożliwiły wyczyny, które kiedyś należały do sfery science-fiction: sparaliżowany mężczyzna uderzający pięścią prezydenta Baracka Obamę za pomocą zrobotyzowanej ręki; pacjent z ALS piszący na klawiaturze poprzez myślenie o naciśnięciach klawiszy; pacjent z tetraplegią chodzący powolnym, ale naturalnym krokiem.


Podczas gdy większość firm dążących do komercjalizacji implantów mózgowych koncentruje się na osobach z potrzebami medycznymi, Neuralink ma jeszcze większe ambicje: stworzenie urządzenia, które nie tylko przywraca ludzkie funkcje, ale także je wzmacnia. "Chcemy przewyższyć sprawność człowieka dzięki naszej technologii".


Czym jest technologia chipów mózgowych Neuralink?

Firma zaprojektowała chip komputerowy z elektrodami, który ma zostać wszyty w powierzchnię mózgu, oraz robotyczne urządzenie do wykonywania operacji. Neuralink stosuje bardziej inwazyjne podejście o wysokiej przepustowości niż niektórzy z jej rywali, zakładając, że jego konfiguracja będzie przesyłać dane z mózgu do komputera szybciej niż urządzenia z mniejszą liczbą elektrod lub znajdujące się poza powierzchnią mózgu. Musk przewiduje, że urządzenia te będą mogły być regularnie aktualizowane.


"Jestem prawie pewien, że nie chciałbyś, aby iPhone 1 utknął w twojej głowie, jeśli iPhone 14 jest dostępny" - powiedział Musk podczas wydarzenia pod koniec listopada 2022 r., gdzie przewidział, że Neuralink rozpocznie testy na ludziach w ciągu sześciu miesięcy.


Firma Elona Muska Neuralink nie jest jedyną firmą produkującą kontrowersyjne implanty mózgu dla ludzi. Wydaje się jednak, że była dotąd jedyną, która została zbadana pod kątem krzywdzenia i zabijania zwierząt podczas testów oraz naruszania przepisów federalnych dotyczących transportu i obchodzenia się ze skażonymi implantami usuniętymi ze zmarłych małp badawczych!

Została skrytykowana za swoje badania na zwierzętach (m.in. wszczepiając chip komputerowy małpie i ucząc ją grać w grę komputerową Pong za pomocą umysłu) przez Physicians Committee for Responsible Medicine, który wezwał do zbadania "poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa" wynikających z jej praktyk.

"Gdyby Elonowi Musk zależało na zdrowiu pacjentów, zainwestowałby w nieinwazyjny interfejs mózg-komputer".

Badanie kliniczne urządzenia na ludziach nie gwarantuje - jedyny plus - sukcesu regulacyjnego ani komercyjnego. Neuralink i inni będą musieli zmierzyć się z intensywną kontrolą FDA, czy ich urządzenia są bezpieczne i niezawodne, a także stawić czoła kwestiom etycznym i bezpieczeństwa związanym z technologią, która może zapewnić przewagę poznawczą osobom z implantem.Kiedy rozpoczną się badania kliniczne na ludziach?

Nie jest jeszcze potwierdzone, kiedy mogą rozpocząć się badania kliniczne. Rejestr pacjentów na stronie internetowej Neuralink wskazuje, że tylko pacjenci z określonymi schorzeniami - w tym paraliżem, ślepotą, głuchotą lub niezdolnością do mówienia - kwalifikują się do udziału. Interfejs mózg-komputer jest jednak jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Muska w jego imperium biznesowym.Badanie kliniczne finansowanej przez Billa Gatesa szczepionki "mikroigłowej" zakończyło się "sukcesem"


Firma biotechnologiczna z siedzibą w Atlancie, Micron Biomedical, ogłosiła w zeszłym tygodniu, że z powodzeniem zakończyła pierwsze w historii badania kliniczne szczepionki bez mikrowstrzyknięć u dzieci w wieku zaledwie 9 miesięcy. Badanie kliniczne zostało sfinansowane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów.


Zastrzyki z mikromacierzy są podawane za pomocą plastra z mikroigłami, który wygląda jak plaster i jest nakładany przez dociśnięcie go do skóry. Po nałożeniu mikroigły penetrują górną warstwę skóry, aby dostarczyć szczepionkę. To "świetny" sposób dla klasy rządzącej, aby przekonać ludzi do wstrzyknięcia szczepionki, nawet jeśli boją się igieł.Według Children's Health Defense, badanie, które naukowcy zaprezentowali w zeszłym tygodniu na konferencji Microneedles 2023 w Seattle, oceniało bezpieczeństwo, immunogenność i akceptowalność wiodącej dostępnej na rynku szczepionki MR z Serum Institute of India dostarczanej przez technologię mikromacierzy Micron u dorosłych, małych dzieci i niemowląt.


Zwolennicy tej metody szczepień, tacy jak Gavi, Vaccine Alliance - którego Fundacja Gatesów jest członkiem-założycielem - nazywają plastry "przyszłością szczepień, w których te ratujące życie interwencje są dostarczane bezboleśnie, bez potrzeby stosowania strzykawek, a może nawet wyszkolonych pracowników medycznych" -Children's Health Defense.


Micron, przy wsparciu Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz CDC, jest podekscytowany osiągnięciem ważnego kamienia milowego w przyszłości beziniekcyjnego podawania niezbędnych i potencjalnie ratujących życie szczepionek i środków terapeutycznych.


"Wspieranie innowacji w dostarczaniu szczepionek ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu utrzymujących się nierówności zdrowotnych" - powiedział w komunikacie prasowym James Goodson, współbadacz badania oraz starszy naukowiec i epidemiolog w CDC's Global Immunization Division. Naukowcy stwierdzili, że ułatwiłoby to powszechną globalną dystrybucję wszelkich szczepionek, szczególnie w obszarach rozwijających się, w których może brakować infrastruktury, takiej jak chłodnictwo, i wyszkolonych specjalistów.


Tak czy inaczej, władcy chcą, aby wszyscy niewolnicy otrzymywali zastrzyki na ich rozkaz. Jest to kolejny krok w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest system stałego niewolnictwa.
Źródło:

Elon Musk's Neuralink gets FDA approval for human trials: What to know - The Washington Post

First Denied Now Approved: Human Testing for Neuralink Brain Implants! - Activist Post

Clinical Trial of Bill Gates-Funded “Microneedle” Vaccine Patch Is “Successful” - Activist PostOpracowanie: Anna


189 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page