top of page

Technika Bowena

"Naturalna siła uzdrawiająca w każdym z nas jest największym źródłem dobrego samopoczucia."

Hipokrates


Technika Bowena jest ciekawą i zarazem niezwykłą formą terapii - z jednej strony jest subtelna w wykonaniu, a z drugiej strony przynosi często bardzo silną reakcję i odpowiedź terapeutyczną organizmu.
Nie przypomina żadnej z popularnych technik pracy z ciałem, choć można ją wizualnie porównać do akupresury połączonej z pracą z powięzią. W moim osobistym odczuciu jest niczym gra na instrumencie - porusza pewnymi obszarami w ciele, niczym strunami, powodując poprzez wibracje poruszenia energii.
Twórcą tej metody jest Australijczyk Tom Bowen - samouk, terapeuta z głęboką intuicją i darem.

Można wiele pisać na temat tej terapii, najlepiej jednak jej właściwości oddaje fragment ze strony http://www.bowenpolska.pl:
"Technika Bowena jest holistyczną terapią, która koncentruje się na uzdrawiających zdolnościach naszego własnego organizmu. Każdy z nas jest istotą jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną, a więc i warunki funkcjonowania każdego organizmu mogą nie być takie same. Jest tylko jeden lekarz, który wie dokładnie, co złego dzieje się z nami i gdzie leży przyczyna naszych problemów – jest to nasz własny „LEKARZ WEWNĘTRZNY”! Przez stosowanie bardzo delikatnych, specyficznych ruchów Bowena precyzyjnie w konkretnych miejscach na ciele, budzimy owego „wewnętrznego lekarza”, który całkowicie bierze na siebie rozpoczęcie procesu samoleczenia!"

Technika ta polega na delikatnym przemieszczaniu tkanek w określonych punktach ciała. Ruchy te wysyłają sygnały do wnętrza organizmu, przywołując stan naturalnie zrelaksowanej tkanki (który jest zapisany głęboko w pamięci naszych komórek - należy go tylko przywołać).
Pomiędzy kolejnymi partiami ruchów robi się parominutowe przerwy, aby organizm miał możliwość zainicjować proces samoleczenia.

Zabiegi wykonuje się przeciętnie raz w tygodniu (nie częściej), a ilość wizyt jest zależna od danego przypadku. Może się okazać, że już trzy wizyty wystarczą, aby odblokować przepływ energii i rozpocząć proces zdrowienia, jednak zazwyczaj wykonuje się serię około 4-6 zabiegów. Jeśli potrzebna jest kolejna seria, to pomiędzy nimi warto zrobić około miesiąca przerwy.

Technika Bowena jest wskazana DLA KAŻDEGO. Może wspomóc uzdrawianie w prawie każdym przypadku, a u osób zdrowych - przywołać stan relaksu, odprężenia ciała i umysłu.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania zabiegów, można je wykonywać zarówno na osobach zdrowych i w pełni sprawnych, jak i kobietach w ciąży, dzieciach, zwierzętach, osobach poważnie chorych.
W sporadycznych przypadkach metoda ta może nie zadziałać (jest to mniej więcej 1 na 50-80 osób), 
lub zadziałać w sposób, jakiego Klient nie oczekiwał, np relaksacyjnie, zamiast pobudzająco, lub regenerując obszary "nie planowane" w terapii.

W trakcie mojej praktyki miałam okazję skutecznie przetestować ją w takich przypadkach, jak: problemy 
z kolanami (bóle, zwyrodnienia, a przede wszystkim - kontuzje); nadwaga; płyny zatrzymane w tkankach (obrzęki); stany napięcia mięśni; napięcia psychiczne i rozdrażnienie; bóle i dolegliwości kręgosłupa; zaburzenia rozwoju u dzieci i inne. 
Poleca się ją również w takich przypadkach jak: problemy neurologiczne, kardiologiczne, kostno-stawowe, przemiany materii, SM, otyłość, bóle lędźwi itp.
Ważne - wieloletnie zwyrodnienia barków leczy się raczej długo, są to wyjątkowo trudne przypadki (choć i tu zdarzają się spektakularne uzdrowienia).

Technika Bowena jest bardzo subtelna, a jej głównym zadaniem jest uruchomienie własnego procesu samoleczenia osoby terapeutyzowanej. Aby to nastąpiło, Klient powinien spełnić kilka warunków, które są dosyć proste, lecz niezbędne. O warunkach tych rozmawiamy na pierwszej sesji/spotkaniu.


Zobacz jak wyglądają ruchy Techniki Bowena: 
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=gyyupkBb4o8

************************************

Zabieg wykonuje się na stole do masażu, klient jest w bardzo krótkich spodenkach (szortach, lub obszernych majtkach) i koszulce na cienkich ramiączkach, lub w samym biustonoszu (u kobiet), dodatkowo - przykryty kocem. Zabieg Bowena trwa ok. 35-50 minut (w zależności od pacjenta, jego stanu i reakcji na zabieg). 


WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE
Technika Bowena pomaga na wiele schorzeń i problemów, ale trzeba mieć świadomość tego, że długotrwałe dolegliwości ("zastarzałe") wymagają czasu i cierpliwości. Podobnie jest z dolegliwościami wynikającymi ze złych nawyków życiowo-żywieniowych - tu już niezbędna jest współpraca Klienta z terapeutą, polegająca m.in. na woli przeprowadzenia różnych zmian w życiu codziennym, aby wesprzeć proces terapeutyczny. 
Nierzadko sama Technika Bowena nie wystarczy, aby doszło do pełnego uzdrowienia, dlatego też wspieram ją (a czasem zastępuję, stosownie do problemu z jakim mamy do czynienia) innymi formami terapeutycznymi, aby wprowadzić większy balans energetyczno-żywieniowo-życiowy. Terapie, metody pozostałe: Medycyna Chińska i Dietetyka w/g Tradycyjnej Medycyny Chińskiej; naturalna suplementacja; masaż dźwiękiem (w/g starożytnej techniki nepalskiej); Łagodna Bioenergeta; doradztwo w zakresie psychologii duchowej (jeśli zachodzi taka potrzeba).

bottom of page