top of page

TAI CHI (Taiji) Snake Style

Dla kogo jest Tai Chi?


Dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są:
- harmonią ruchu
- zdrowiem ciała
- sprawnością stawów i kręgosłupa
- siłą i zdrowiem ścięgien
- łagodnym (nieinwazyjnym) wzmacnianiem całego ciała

 

Zajęcia przewidziane są dla osób dorosłych (19-50+ lat), o umiarkowanej/średniej sprawności oraz woli praktykowania tradycyjnego systemu bojowego, zaliczanego do wewnętrznych sztuk walki.​

Celem treningu Tai Chi jest zdrowie, ale też sprawność, wewnętrzna siła i umiejętność wykorzystania jej w ewentualnej samoobronie (w grupach zaawansowanych).
Przez kilka początkowych lat treningu Tai Chi skupiamy się przede wszystkim na aspekcie zdrowotno-energetycznym, usprawniając i naprawiając organizm. Po tym czasie, osoby zainteresowane głębszym treningiem bojowym mają możliwość zdawania egzaminu do grup zaawansowanych.

 

Uzdrawianie kręgosłupa
Tai Chi Snake Styl jest nauczany tylko w 2-3 miejscach w Polsce, m.in. w Szkole YIN-YANG.
Pierwszy rok treningów Tai Chi w naszej Szkole jest skupiony właściwie głównie wokół kręgosłupa i pozostałych stawów. Specjalne ćwiczenia wzmacniają je, uelastyczniają, odblokowują, pogłębiają ruchomość i bardzo skutecznie uzdrawiają. 

Są to bezpieczne i łagodne ćwiczenia, a ich efekt jest naprawdę głęboko terapeutyczny.

Założycielka tej szkoły i jej główna nauczycielka Iza Paletko skonstruowała zajęcia w ten sposób, że efekty uzdrawiania kręgosłupa po roku ćwiczeń są trwałe i bardzo wyraźne.
W kolejnych miesiącach i latach treningu, po podstawowym usprawnieniu kręgosłupa, przychodzi czas na pogłębioną pracę z całym ciałem, aby uzyskać efekt bardzo witalnego, zdrowego, silnego organizmu i stałego dobrego samopoczucia.

Warto więc wytrwać w tym treningu dłużej, aby przekonać się o jego niezwykłej mocy transformacji.

************************************

GRUPA POCZĄTKUJĄCA TAI CHI
Trening w grupach początkujących obejmuje: 
- korektę sylwetki, regulację stawów, ścięgien, mięśni;
- trening kręgosłupa - jego usprawnienie, odblokowanie i elastyczność;
- chińskie ćwiczenia ogólnorozwojowe, usprawniające całe ciało;
- układy, poruszanie i pozycje Tai Chi;
- ćwiczenia ogólnorozwojowe i usprawniające w parach;
- ćwiczenia samoobrony w parach - na poziomie podstawowym;
- trening wyciszenia mentalnego, równowagi (ciała i umysłu);
- trening wyczuwania, miękkości ruchu, sztukę płynności ruchu;
- naukę formy ręcznej Tai Chi (I część).

Trening ten może być kontynuowany przez dowolną ilość lat, przynosząc korzyści całemu organizmowi i utrzymując sprawność i przytomny umysł aż do późnych lat życia.
Dla tych, którzy są zainteresowani aspektem bojowym - istnieje możliwość zdawania egzaminu do grup zaawansowanych, w których praktykowane są głębsze aspekty Tai Chi Snake Style.

************

TAI CHI Snake Style - grupy zaawansowane

Tai Chi pierwotnie jest systemem bojowym - a dokładnie, systemem samoobrony. Jednak w odróżnieniu od innych popularnych stylów walki, takich jak różne systemy Kung Fu, Karate, Jujitsu itp - nauka i trening wyglądają ZUPEŁNIE inaczej.
Aspekt bojowy opiera się tu bowiem na wewnętrznej energii, praktykowanej długo i cierpliwie pod okiem nauczyciela. Dlatego trening samoobrony jest pogłębiany latami, aby sięgnąć do specyficznych akcji bojowych, ukrytych dla oczu obserwatora i opartych na kumulacji i ekspresji energii wewnętrznej (Chi).
 

W czasach obecnych Tai Chi Chuan zostało rozpropagowane na całym świecie jako łagodna forma rekreacji, często nazywana medytacją w ruchu. Miękkie, płynne i wolne poruszanie przywodzi na myśl spokojny taniec, który wydaje się kombinacją prostych, lekkich ruchów. Spokój, relaks, łagodna rekreacja - do tego zostało sprowadzone Tai Chi. 
Czyżby to wszystko? Nie, Tai Chi jest zdecydowanie czymś więcej.

Tak naprawdę, Tai Chi Chuan jest starą chińską sztuką walki o niezwykle szerokim spektrum działania - poczynając od usprawnienia ciała, wyraźnej poprawy zdrowia, zwiększenia witalności; przez wyciszenie i zrównoważenie umysłu; aż do poprawienia cyrkulacji energii, wytworzenia wewnętrznej siły i osiągnięcia niezwykle wysokiego kunsztu w samoobronie (dla osób, które chcą podążać w tym kierunku).
Wszystkie powyższe aspekty treningu Tai Chi zostały głęboko zakamuflowane przez dawne rody chińskie - pierwotna moc Tai Chi straciła swoją siłę. Jeden z nauczycieli tradycyjnego systemu rodziny Yang zmodyfikował nauczany przez siebie styl, tworząc zestaw technik (zwany stylem Tygrysa - Tiger Style), które nie miały nic wspólnego z prawdziwym przekazem - tylko po to, aby bez obaw nauczać swoich potencjalnych wrogów tak sławnego stylu Tai Chi Chuan.

Na szczęście - pierwotny przekaz rodziny Yang (zwany stylem Węża - Snake Style) został zachowany w jednej, wąskiej linii przekazu. Jego spadkobiercą został Ip Tai Tak, który postanowił przekazać go jednemu z nauczycieli Tai Chi z zachodu (Robert Boyd). Szkoła Yin-Yang naucza Tai Chi według przekazu tej linii - Snake Style.


W swojej podstawowej wersji Tai Chi Chuan powstało w Chinach około roku 1100 n.e. jako skuteczna sztuka walki. Jej twórca Chang San-Feng, taoista z klasztoru Wudang, zmodyfikował istniejące już wcześniej systemy samoobrony, wzorując się na walce żurawia z wężem. 
Zwinność i elastyczność żurawia pokazały mu przewagę miękkości nad twardością.

Tai Chi jest chińską, wewnętrzną sztuką walki. Inaczej mówiąc, to wewnętrzny styl Kung Fu.
Co oznacza określenie wewnętrzny? Otóż w tego typu treningu siła generowana jest "wewnątrz" naszego ciała, dzięki odpowiednio skonstruowanym ruchom. Jest to przeciwieństwo stylów zewnętrznych, gdzie siłę buduję się poprzez trening mięśni, ścięgien. 

Oczywiście, poza bojową częścią treningu, Tai Chi harmonizuje organizm, wycisza umysł, poprawia przepływ wewnętrznej energii, reguluje ciśnienie, wzmacnia stawy, poprawia pracę organów wewnętrznych itp. Trzeba pamiętać jednak o SYSTEMATYCZNOŚCI. Wiele osób zaczyna ćwiczyć Tai Chi oczekując natychmiastowych cudownych efektów, a przecież nic samo się nie dzieje. 
Po to, by Tai Chi zadziałało w jakimkolwiek aspekcie (od zdrowotnego do bojowego) potrzeba czasu, konsekwencji, wytrwałości i poświęcenia oraz zrozumienia tematu.

Niezwykłość Tai Chi Chuan i jego coraz większa popularność polega na tym, że system ten łączy w sobie równocześnie kilka elementów:

W niezwykły sposób wpływa na poprawę zdrowia i samopoczucia

Przeprowadzono wiele badań, które wyraźnie wykazały, że regularna praktyka Tai Chi korzystnie wpływa na układ krążenia (m.in. regulując ciśnienie), system nerwowy, oddechowy, system trawienny. Poprawia odporność organizmu, łagodzi bóle artretyczne, uelastycznia kręgosłup, pomaga w regeneracji szpiku i kości, wzmacnia mięśnie, ścięgna, stawy. Poprawia funkcje wszystkich organów wewnętrznych, dzięki czemu zwiększa witalność, zdrowie, a nawet długość życia.

Może stać się jedną z form duchowego rozwoju

Łagodne, spokojne ruchy połączone z głęboką koncentracją wprowadzają w stan odprężenia, pomagają spojrzeć w głąb siebie. Tai Chi Chuan dąży do zrównoważenie i wyciszenia, buduje w nas prawdziwą harmonię.

Dla wytrwałych adeptów staje się skutecznym systemem samoobrony

Tai Chi Snake Style naucza realnych technik walki - styl rodziny Yang (Snake Style) był uważany za jeden z najskuteczniejszych systemów samoobrony. Specjalizuje się on w bliskim oraz średnim dystansie walki. Jednym z podstawowych elementów treningu jest uelastycznienie ciała i nauka specyficznych ruchów, dzięki którym staje się możliwe generowanie silnej energii wewnątrz ciała. Kolejnym, jest nauka przylegania i kontrolowania przeciwnika oraz użycia w kluczowych momentach wygenerowanej wewnątrz siły. Dlatego też Tai Chi ćwiczy się w wolnym tempie – w ruch zaangażowany staje się wówczas całe ciało. Jeśli dodamy do tego rozluźnienie, pozwoli nam to na przeniesienie siły/energii aż do końców palców.


Ta wewnętrzna sztuka walki może być praktykowana w każdym wieku, przez osoby o różnej kondycji i sprawności. 


 

Nauczycielka główna Szkoły YIN-YANG: Indi Iza Paletko

Nauczyciele pozostali: Ryszard Bonarek, Marek Malina

************************************

 

Kilka słów od nauczycielki i założycielki Szkoły

 

Tai Chi, którego uczę, jest klasycznym stylem rodziny Yang - Snake Style, w którym aspekt bojowy jest traktowany równie poważnie jak zdrowotny i energetyczny. Jest to wielopoziomowy system wiedzy, która obejmuje świadomość ciała i zrozumienie przepływu energii - dlatego, nie jest to tylko "medytacja w ruchu".

 

Bądź świadom/świadoma, że wchodzisz na ścieżkę, która, na początku niezrozumiała, stopniowo będzie Cię prowadzić w kierunku wzbogacenia swojego umysłu, poprawy zdrowia, usprawnienia ciała i zrozumienia jego wewnętrznych procesów.

Nie zapominaj, że Tai Chi i Chi Kung są elementami medycyny chińskiej, która skupia się na profilaktyce zdrowia. Nie można jednego elementu całego systemu oddzielić od pozostałych, oczekując całościowej transformacji.
Zainteresuj się swoją dietą, energetyką ciała, miejsc, w których przebywasz, uświadom sobie, że wszystko co nas otacza jest jednym wielkim polem energii, do którego i ty należysz...


Powodzenia i wytrwałości! :)
Indi Iza Paletko

bottom of page