top of page
  • Zdjęcie autoraOlita

Hasło założyciela Google oraz inżynierów AI z Doliny Krzemowej: „Tworzymy Boga"

Zaktualizowano: 13 mar

Nick Bilton jest specjalnym korespondentem Vanity Fair zajmującym się technologią, biznesem, polityką i kulturą. Wcześniej był felietonistą „The New York Times”, jego artykuły doprowadziły do ​​kilku dochodzeń rządowych i przesłuchań w Kongresie. Przeglądając ostatnio internet, znalazłam artykuł tego właśnie autora, który postanowił prześledzić badania inżynierów technologicznych, aby zrozumieć proces tworzenia AI. Fragmenty wspomnianego artykułu przetłumaczyłam oraz dodałam od siebie kilka spostrzeżeń. Olita


(publikacja 2023.09.13)

Ilustracja Grace Aldrich


"Teraz właśnie stworzyliśmy nową maszynę, która składa się z miliardów mikroskopijnych tranzystorów oraz aluminiowych i miedzianych drutów, które zygzakują, skręcają się i są ze sobą połączone w niezrozumiały sposób. Maszynę, która ma zaledwie kilka centymetrów szerokości i długości. Mała, maleńka maszyna, która może okazać się ostatnim wynalazkiem, jaki kiedykolwiek stworzyli ludzie.

Wszystko to wywodzi się z pomysłu opracowanego w latach 40. ubiegłego wieku i ostatecznie opracowanego kilka lat temu. To może rozwiązać wszystkie problemy świata lub zniszczyć każdego człowieka na planecie za pstryknięciem palca - albo jedno i drugie.

Maszyny, które potencjalnie odpowiedzą na wszystkie nasze pytania bez odpowiedzi: Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Czym jest świadomość? Dlaczego tu jesteśmy? Myślące maszyny, które mogą wyleczyć raka i pozwolić nam żyć do 150 roku życia. Może nawet 200. Maszyny, które według niektórych szacunków mogą przejąć do 30 procent wszystkich miejsc pracy w ciągu następnej dekady, od maklerów giełdowych po kierowców ciężarówek, księgowych i telemarketerów, prawników, księgowych i wszystko, co kreatywne: aktorów, pisarzy, muzyków, malarzy. Coś, co pójdzie na wojnę za nas - i prawdopodobnie przeciwko nam."


Tak zaczyna się artykuł Nicka Bilton dla Vanity Fair.


Jeden z inżynierów AI pracujący nad dużymi modelami językowymi (LLM) powiedział niedawno Nickowi Biltonowi:

„Tworzymy Boga. Tworzymy świadome maszyny”.


Larry Page, współzałożyciel Google. Inżynier z Doliny Krzemowej w Kalifornii, gdzie znajdują się jedne z najnowszych i najnowocześniejszych technologii na świecie, powiedział, że oni i inni, którzy pracują nad sztuczną inteligencją, "tworzą Boga", tę wszechwiedzącą, wszechmocną maszynę, która może zrobić wszystko dla ludzkości, która tnie jak miecz obosieczny, powiedział:

"To tylko kolejny krok w ewolucji. Mówię poważnie"Sztuczna inteligencja


"Myślące maszyny budowane w Dolinie Krzemowej na powierzchni 50 mil kwadratowych przez kilkuset mężczyzn (i garstkę kobiet), którzy piszą w języku, którym posługują się tylko oni i komputery. Niezależnie od tego, czy rozumiemy, co robią, czy nie, jesteśmy w dużej mierze zdani na ich kaprysy. Nie mamy wpływu na etykę stojącą za ich wynalazkiem. Nie mamy wpływu na to, czy w ogóle powinien istnieć.

Widzieliśmy już kreatywne SI, które potrafią malować i rysować w dowolnym stylu w ciągu zaledwie kilku sekund. LLM mogą pisać historie w stylu Ernesta Hemingwaya, Królika Bugsa lub Biblii Króla Jakuba, gdy jesteś pijany z masłem orzechowym w ustach. Platformy, które mogą tworzyć haiku, pomagać w dokończeniu powieści lub pisaniu scenariuszy. Mamy konfigurowalne porno, w którym możesz wybrać rozmiar piersi kobiety lub pozycję seksualną w dowolnym otoczeniu - w tym z tobą. Istnieje oprogramowanie do sztucznej inteligencji głosowej, które może pobrać zaledwie kilka sekund czyjegoś głosu i całkowicie odtworzyć niemal nieodróżnialną replikę jego wypowiedzi. Istnieje sztuczna inteligencja, która może odtworzyć muzykę Twojego ulubionego muzyka. Nie wierzysz mi? Wystarczy posłuchać Johnny'ego Casha śpiewającego "Barbie Girl", Freddiego Mercury'ego intonującego "Thriller" lub Franka Sinatry wyśpiewującego "Livin' on a Prayer", aby przekonać się, jak przerażające jest to wszystko.

Do tego dochodzą nowe odkrycia w dziedzinie leków. Ludzie używają terapeutów AI zamiast ludzi. Inni przesyłają wiadomości głosowe od bliskich, którzy zmarli, aby mogli kontynuować interakcję z nimi, rozmawiając z repliką AI zmarłego rodzica lub dziecka. Istnieją aplikacje randkowe AI (tak, umawiasz się z partnerem AI). Sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana do dezinformacji w polityce, tworząc fałszywe filmy i nagrania audio. Amerykańskie wojsko bada wykorzystanie sztucznej inteligencji w działaniach wojennych - i ostatecznie może stworzyć autonomiczne roboty-zabójców. (Nie ma się czym martwić!) Ludzie dyskutują o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do tworzenia zupełnie nowych gatunków zwierząt (tak, to prawda) lub wirusów (również prawda). Lub badając ludzkie cechy, takie jak tworzenie rasy superżołnierzy, którzy są silniejsi i mają mniej empatii, a wszystko to dzięki inżynierii genetycznej opartej na sztucznej inteligencji."

Kontynuuje Nick Bilton w swoim artykule.Superinteligentne maszyny AGI


"Larry Page, słynny informatyk i przedsiębiorca, który jest współzałożycielem Google, powiedział również, że sztuczna inteligencja jest na dobrej drodze (bardzo szybko) do osiągnięcia sztucznej inteligencji ogólnej (AGI), tworząc "superinteligentne maszyny", które po prostu pozbędą się nas, żywych ludzi, dodając, że jest to tylko kolejny krok w ewolucji człowieka.

"Larry Page... założyciel jednej z największych firm na świecie... firmy, która zatrudnia tysiące inżynierów, którzy budują maszyny sztucznej inteligencji w tej chwili, gdy to czytasz... wierzy, że sztuczna inteligencja stanie się i powinna stać się tak inteligentna i tak potężna, że pewnego dnia nie będzie już potrzebować nas, głupich, żałosnych małych ludzi... i będzie, i powinna, pozbyć się nas!" - dodaje Bilton.


"Elon Musk potwierdził również, że ludzie tacy jak Page naprawdę próbują odtworzyć Boga AI. "Odniosłem wrażenie, że Larry nie traktuje bezpieczeństwa sztucznej inteligencji wystarczająco poważnie. Wydaje się, że naprawdę chce cyfrowej superinteligencji, w zasadzie cyfrowego Boga, jeśli wolisz, tak szybko, jak to możliwe" - powiedział Musk w Fox News na początku tego roku.

Co więcej, konsultant lobbystów politycznych powiedział Biltonowi w oświadczeniu: "Wszyscy ludzie prowadzący obecnie rozwój sztucznej inteligencji są publicznie całkowicie nieszczerzy. Wszyscy oni po prostu ścigają się, aby być pierwszymi, którzy zbudują AGI i albo są nieświadomi konsekwencji tego, co może pójść nie tak, albo po prostu ich to nie obchodzi".Rewolucja Sztucznej Inteligencji


„Podczas gdy kwadratowy arbuz i widelec powinny przejść do historii wszechświata jako być może jedne z naszych najbardziej kreatywnych wynalazków - nie zapominajmy też o Doggles - najbardziej wpływowymi wytworami ludzi są w rzeczywistości nasze historie. Niesamowite, przerażające i piękne historie, które sobie wyobraziliśmy, a następnie opowiedzieliśmy. Niektóre o dobru i złu, inne o czarodziejach i goblinach, miłych zielonych ludzikach i złych przyrodnich siostrach...... Nasze historie są opowiadane słowami, muzyką i sztuką wszelkiego rodzaju. Nie tylko wynaleźliśmy fortepian, ale użyliśmy go do skomponowania Nokturnu Es-dur op. 9 nr 2.... Stworzyliśmy sztukę...

I zrobiliśmy to wszystko w ciągu zaledwie kilkuset lat. Ale liderzy w Dolinie Krzemowej wydają się uważać, że nadszedł czas, abyśmy zlecili cały ten czas i myślenie ich sztucznym inteligencjom."

Senator Chris Murphy, słusznie zauważył:

"Mamy tu do czynienia z naprawdę głębokimi kwestiami duchowymi. Nie sądzę, by decydenci polityczni wstydzili się o tym mówić" - powiedział Murphy. "Kiedy zaczynasz zlecać większość ludzkiej kreatywności maszynom, pojawia się ludzka zgnilizna".

"Murphy jest jednym z najbardziej szczerych senatorów w kwestii sztucznej inteligencji, regularnie pisząc o swoich obawach i zasiada w wielu podkomisjach, które badają, w jaki sposób sztuczna inteligencja wpłynie na społeczeństwo.

Zauważył, że według jego szacunków, ludzie zaczną być zastępowani przez komputery w zakresie kreatywności na oszałamiającą skalę w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat i to go przeraża. "Jeśli przestaniemy istnieć w sposób, w jaki istniejemy dzisiaj i przeniesiemy wszystkie nasze funkcje do maszyn, stanie się to dość pustą egzystencją".


"Promotorzy sztucznej inteligencji twierdzą, że ich produkty uczynią nas bardziej kreatywnymi. "Sztuka kreatywna wkroczy w złotą erę, ponieważ artyści, muzycy, pisarze i filmowcy korzystający ze sztucznej inteligencji zyskają możliwość realizacji swoich wizji znacznie szybciej i na większą skalę niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał niedawno miliarder, inwestor venture capital Marc Andreessen w liczącym 7000 słów tekście na temat wszystkich sposobów, w jakie sztuczna inteligencja uczyni życie lepszym (jak na ironię, nie wspomniał, że uczyni go to również bogatszym, biorąc pod uwagę, że jego firma Venture zainwestowała setki milionów dolarów w firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, w tym OpenAI, Ambient.ai i Character.ai). Marzyciele AI, tacy jak Andreessen, twierdzą, że nadchodząca rewolucja AI będzie odzwierciedleniem rewolucji przemysłowej, niszcząc niektóre miejsca pracy, ale tworząc nowe, lepsze. ("Inżynier AI" stał się ostatnio poszukiwanym zawodem).


Rzeczywiście, rewolucja przemysłowa sprzyjała dużej produktywności i wzrostowi gospodarczemu, wprowadziła nowe gałęzie przemysłu, poprawiła standardy życia i złagodziła głód. Spowodowała jednak również przerażające warunki pracy, w tym pracę dzieci, oraz wzrost zanieczyszczenia, co doprowadziło do problemów zdrowotnych i zmian klimatycznych. Wzrosły nierówności majątkowe i niepokoje społeczne. Od tego czasu globalna populacja wzrosła ośmiokrotnie, co wskazuje na znacznie większy potencjał zakłóceń. Co najważniejsze, rewolucja przemysłowa trwała około 80 lat; rewolucja sztucznej inteligencji nastąpi za dwa lub trzy lata.

Bilton dodatkowo napisał:

"W 1965 roku statystyk I.J. Good, wyobrażając sobie, jak będzie wyglądał świat, gdy stworzymy ultrainteligentne maszyny, powiedział, że w momencie, gdy maszyny staną się mądrzejsze od ludzi, "bezsprzecznie nastąpi eksplozja inteligencji", ponieważ maszyny szybko stworzą mądrzejsze maszyny, a "inteligencja człowieka zostanie daleko w tyle". Prawdopodobnie zrozumielibyśmy, co robią w taki sam sposób, w jaki nasze zwierzęta rozumieją słowa książki, którą czytamy na głos.


"Tak więc", napisał Good, "pierwsza ultrainteligentna maszyna jest ostatnim wynalazkiem, jaki człowiek musi kiedykolwiek stworzyć".


Mimo to maniacy pracujący nad tym wynalazkiem są niestrudzeni w tworzeniu swojego nowego Boga, który przyniesie wszystkim dobrobyt. Sam Altman, współzałożyciel Open-AI i założyciel Worldcoin, jest według Biltona "(...)bogiem. Mesjaszem sztucznej inteligencji. Jest uwielbiany w artykułach prasowych. Kropkowany w wywiadach".

"Altman wierzy, jak powiedział Timesowi, że AGI przyniesie światu dobrobyt i bogactwo, jakiego nikt nigdy nie widział. I Altman wydaje się być niepowstrzymany w swoim dążeniu do bycia pierwszym, który tego dokona. W tej chwili firma zdecydowanie podąża za linią bycia lubianą i otwartą. Kiedy Altman udał się przed Kongres na początku tego roku, aby porozmawiać o potencjale sztucznej inteligencji, niektórzy w branży uważali, że był nieszczery w swoich wezwaniach do regulacji" - dodaje Vanity Fair.


"Kevin Kelly, założyciel publikacji Wired - która niedawno opublikowała artykuł ganiący koncepcję tradycyjnych rodzin i małżeństwa, twierdząc, że posiadanie "biologicznych dzieci jest niemoralne" - mówi, że akceptacja i przejęcie AI będzie ogólnie pozytywne, ale nadal istnieje bardzo poważna koncepcja, że ludzie czczą i traktują AI jak bogów, których należy uspokoić."


Bilton, po przytoczeniu wielu innych cytatów dla ekspertów i polityków, którzy martwią się tym przejęciem przez AI i ostatecznym kultem, napisał na zakończenie, co następuje:

"Liczne badania rządowe opublikowane w ciągu ostatnich 78 lat, od czasu zdetonowania pierwszej bomby atomowej w Nowym Meksyku, szacują, że wojna nuklearna na pełną skalę zabiłaby setki milionów ludzi, a późniejsza zima nuklearna, teoretyczny okres przedłużającego się zimna i ciemności spowodowany opadem po wybuchach, mógłby zabić setki milionów więcej. Co najwyżej kilka miliardów ludzi może umrzeć, ale nie ma scenariusza, w którym cały nasz gatunek zniknąłby. To samo dotyczy broni biologicznej i wojny chemicznej, które mogą zabić tysiące ludzi. Broń, bomby, lasery, choroby i głód.

Sztuczna inteligencja jest jednak prawdopodobnie pierwszą technologią, która może zniszczyć wszystkich ludzi na naszej planecie. Wykonaj własną matematykę: Czy naprawdę myślisz, że przeżyjemy kolejne 6000 lat? Kolejne 200 pokoleń? Jak ujął to Kedrosky, jeśli nadal będziemy bez ograniczeń przekraczać tę żyletkę, szanse są po prostu nieuniknione: "Biorąc pod uwagę wystarczająco dużo czasu i wystarczającą liczbę rzutów monetą AI, w końcu wszystko się rozpadnie".


"Pytanie, które krąży wokół Doliny Krzemowej, nie dotyczy tego, czy taki scenariusz jest tego wart, nawet przy 1-procentowej szansie na unicestwienie, ale raczej tego, czy naprawdę jest tak źle, jeśli zbudujemy maszynę, która ZMIENI LUDZKIE ŻYCIE, JAKIE ZNAMY."


Cały artykuł można przeczytać tutaj:AI


Zastanawiające w tym wszystkim może być fakt, dlaczego AI została nam tak porostu udostępniona? Czy może się kryć za tym coś innego niż tylko chęć stworzenia superinteligentnej maszyny, według niektórych Boga? Czy wszechobecna dezinformacja może być działaniem zaplanowanym?

Zapraszam was do obejrzenia materiału, który znalazłam w sieci, a który przygląda się AI od trochę innej strony. Jestem ciekawa co wy o tym sądzicie?W opisie filmu czytamy:

Pułkownik ostrzega Raidena przed planami wykorzystania sztucznej inteligencji do cenzurowania Internetu.

Eksperyment w zakresie kreatywnego pisania i syntezy mowy AI, zainspirowany słynną konwersacją kodeka „Selection for Societal Sanity” (S3) z gry Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty.

„I będzie to monitorowane…”


Do syntezy głosu użyłem ElevenLabs AI. Jak na ironię, niedawno wspomnieli na swoim Twitterze, że mają możliwość wykrywania, czy klip głosowy został wygenerowany za pomocą ich usługi i który użytkownik go wygenerował, aby zablokować użytkowników, którzy „nadużywają” usługi. Z tego samego powodu umieścili także funkcję klonowania głosu za zaporą płatniczą, więc wszystko, co wygenerujesz, jest powiązane z danymi Twojej karty kredytowej."


Czy niejednokrotnie przytaczane, również na tym blogu, przepowiednie małego Slavika, nie brzmią w tym kontekście przerażająco?....

„...Święty Jan Ewangelista mówi ze nikt nie może kupić ni sprzedać kto nie ma znamienia, imienia bestii lub liczby jego imienia. Slavik mówił również ze ci którzy nie przyjęli pieczęci, nie będą mogli nic w sklepie kupić, również zaszóstkowane jedzenie tez nie będą mogli jeść... Ludzie którzy otrzymali nowe paszporty światowe będą na początku korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, wszystko kupować, wszędzie jeździć jeśli będą mieć pieniądze, ponieważ i biedni i bogaci zostaną przy swoich możliwościach, przy swoich stanach posiadania i tytułach, ale potem oni również nie będą mogli nic nabyć i zrozumieją ze zostali oszukani i będą bardzo źli...przyjdzie czas kiedy donosić i zdradzać będą nawet bliscy ludzi... oprócz tego będzie bardzo dużo urządzeń podsłuchowych. Nawet na ulicy ludzie będą bali się rozmawiać... Zwykłych normalnych ludzi pozostanie bardzo mało, prawie wszyscy będą zajmować się spirytyzmem, słuchając podpowiedzi i pod kierownictwem demonów, ponieważ będą ich wyraźnie słyszeć i nawet z nimi rozmawiać uważając ich za wyższy rozum…”


Całość znajdziesz na blogu MALOKA tutaj:


Zobacz również ten materiał (12.03.2024)


Materiały filmowe o TransHumaniźmie i TransRzeczywistości znajdziesz tutaj:


O badaniu obecnej linii TRANS (na której jesteśmy obecnie), a także o jej potencjalnym zakończeniu, dowiesz się z poniższych sesji (jedna z sesji była KONTAKTEM z istotą z naszej "przyszłości":

Źródła i tłumaczone fragmenty:


Opracowanie: Olita

237 wyświetleń1 komentarz

1 Comment


ckbARToszuk
ckbARToszuk
Sep 28, 2023

Wiadomości piorunujące i przerażające, szczególnie dla mieszkańców dużych miast, wkrótce tych "15 minutowych"!!, ale co na to ludzie w tych miastach, ano nic, mogę powiedzieć, poziom świadomości równa w dół, a tylko słychać : komfort, wygoda, no przecież mamy 21 wiek, nowoczesność, jesteśmy w Europie, opadają nie tylko ręce, ale chciałoby się zapaść pod ziemię słuchając tego!! Mam taką refleksję dotyczącą strony Indi - Maloka.pl. Oto strona jedyna w swojej klasie, najlepsza, z subskrypcją ok.3 tys.!?, i ja patrzę na inne strony z chłamem i kłamstwami Matrix'a i New Age, po 10-30 i więcej tys. subskrypcji i pierwsze co przychodzi mi do głowy to, że jest to strona elitarna dla elit duchowych, a ta reszta sama się zdefiniowała ze swoją…

Like
bottom of page